ALTERNATIVA

Kategorie

Sdílení je aktem lásky

Facebook
Twitter

Zpřístupnění nitra Komorní hůrky

Vědci z Geofyzikálního ústavu Akademie věd ČR zahájili již v roce 2016 průzkum nitra sopky „Komorní hůrka“ nedaleko Františkových Lázní. Jedním z výsledků průzkumu je aktuálně také zatímní zpřístupnění prvních několika metrů obnovené chodby tzv. Goethovy štoly vedoucí do nitra sopky.

V průběhu září tohoto roku bylo v dosud zpřístupněné části Goethovy štoly instalováno solární osvětlení spolu se zábradlím a přístupovou mříží. Chodba štoly je zajištěná, stěny jsou znovu vyzděné a omítnuté. Návštěvníci si tak budou moci v této části štoly prohlédnout ztuhlé sopečné magma.

Dle vědců by mělo podzemí sopky ukrývat až na tři sta metrů historických chodeb, které jsou výtvorem tehdejších badatelů. Práce na průzkumu sopky by měly pokračovat i v následujících letech. Cílem vědců je prokopat se do systému původních chodeb, které leží v hloubce až sedmnácti metrů pod povrchem a měly by vést k vyhaslému sopouchu sopky vyplněnému ztuhlou lávou.

Na finanční podpoře průzkumu jedné z nejmladších sopek ve střední Evropě se vedle Akademie věd ČR podílí také město Františkovy Lázně. Očekávaná je také dotace z česko-německého programu „Cesta do nitra Země“.

První vědecký výzkum Komorní hůrky inicioval básník, vědec a mineralog J. W. Goethe. V roce 1822 přesvědčil hraběte Kašpara Šternberka, spoluzakladatele Národního muzea v Praze a mecenáše české vědy, aby financoval proražení chodby do nitra hory. Potvrdila se tak Goethem původně vyslovená domněnka o Komorní hůrce jako sopce.