ALTERNATIVA

Kategorie

Sdílení je aktem lásky

Facebook
Twitter

Přes 100 let tenisu ve Františkových Lázních

Počátky tenisu ve Františkových Lázních se datují již do doby Rakousko–Uherského císařství. Tenisové kurty ve Františkových Lázních tak patří k jedněm z nejstarších v Čechách. První doložitelná zmínka o tenisových kurtech v místě dnešního tenisového areálu je datována do roku 1904. Dobovým tiskem je doložené pořádání již V. ročníku mezinárodního tenisového turnaje v roce 1909. Stávající tenisový klub je tak hrdým nositelem dnes již více jak stoleté tradice tenisu ve Františkových Lázních.

V příjemném prostředí západního městského parku je sportovním příznivcům k dispozici pět klasických antukových kurtů, cvičná tenisová stěna a související zázemí. Tenisový klub jako spolek v současnosti čítá asi 80 členů. Vedle pravidelné a kvalifikované údržby tenisových kurtů, které jsou jinak ve vlastnictví města, zajišťuje klub sportovní činnost v daném sportovním odvětví jak na závodní tak rekreační úrovni. Ve vazbě na Český tenisový svaz organizuje celostátní a regionální soutěže a vytváří podmínky pro přípravu a rozvoj mládeže. Tenis klub je současně garantem využití tenisového areálu vůči široké veřejnosti a lázeňským hostům.

V období politicky nuceného a bezdůvodného vypovězení tenis klubu z tenisového areálu v letech 2012 – 2014 došlo v důsledku zcela nedostatečné a nekvalifikované správy tehdejších komerčních nájemců k celkovému sportovnímu úpadku a zničení povrchu tenisových kurtů. Kurty byly nevyužité, celoplošně prorostly mechem a travou, případně se na nich hrál nohejbal. Na ploše cvičné tenisové stěny vznikla skládka. Tento stav byl tehdejším vedením města nejen tolerován, ale dokonce finančně podporován.

V roce 2015 se tenis klubu podařilo obnovit svou sportovní činnost. Za přispění svých členů a podpory města tenis klub obnovil, a i nadále udržuje, řádný technický stav tenisových kurtů. Podpora města směřuje zejména ke sportovní činnosti dětí a mládeže a pravidelnému pořádání celostátních i regionálních mládežnických soutěží. Již několikátou sezónu provozuje klub dětskou tenisovou „školu“.