ALTERNATIVA

Kategorie

Sdílení je aktem lásky

Facebook
Twitter

PODCHOD DO ŽÍROVIC: FRANTIŠKOVY LÁZNĚ SI ZA „TUNEL“ PŘIPLATÍ

Františkovy Lázně počátkem tohoto roku uzavřely zadávací řízení na realizaci podchodu pod obchvatem města (silnice č. I/21) směrem do Žírovic. Dlouhodobě řešená a diskutovaná stavba podchodu by měla město přijít na celkem 90 mil. Kč. Část této investice by měla být kryta z dotace Státního fondu dopravní infrastruktury ve výši cca 63 mil. Kč. Zbylou část investice by mělo město hradit ze svých vlastních zdrojů.

Jako dodavatel stavební části zakázky bylo ve výběrovém řízení, jehož jediným kritériem měla být výše nabídkové ceny, vybráno sdružení firem „METROSTAV“ a „ALGON“, a to za cenu cca 88 mil. Kč. Společnost „HOCHTIEF“, která byla z výběrového řízení vyloučena, přitom nabídla za realizaci podchodu cenu o cca 12 mil. nižší. Okolnosti vyloučení této nejnižší nabídky a důvodnost „prodražení“ stavby podchodu o několik miliónů, nejsou z dostupných zdrojů zcela zřejmé. Cokoliv konkrétního se veřejnost nedozvěděla ani na lednovém jednání františkolázeňského zastupitelstva, kde byla záležitost podchodu projednávána. Smlouva o dílo s vybraným dodavatelem byla přitom zastupitelům předložena až těsně před začátkem jednání zastupitelstva.

S ohledem na vybraného dodavatele stavby podchodu a okolnosti zadávacího řízení nelze jistě pominout trvající, a hnutím ALTERNATIVA dlouhodobě kritizovaný, střet zájmů „staronového“ místostarosty města O.Skaly při zadávání městských zakázek, a to z důvodu jeho úzké pracovní vazby právě na společnost ALGON (O.Skala současně s funkcí místostarosty vykonává funkci ředitele hotelu MONTI).

Vyloučit nelze ani možnou souvislost výběrového řízení na realizaci podchodu s průtahy a neshodami při
ustavování nového vedení města po komunálních volbách a s možnými skrytými zájmy některých členů vedení města v rámci povolebních jednání. Faktem je, že v důsledku neúměrně protahovaného povolebního „bezvládí“ setrvával právě O.Skala, aniž by k tomu měl legitimní mandát vzešlý z komunálních voleb, i nadále ve funkci místostarosty města. Setrvání v této funkci i pro další funkční období si pak O.Skala zajistil na lednovém jednání františkolázeňského zastupitelstva svým nenadálým politickým „zběhnutím“ do koalice s Mlátilíkovým Sdružením místních a hnutím ANO, kdy na radnici nově usedl vedle starostky Průšové a místostarosty Mlátilíka.
Alt. (2-2023)