ALTERNATIVA

Kategorie

Sdílení je aktem lásky

Facebook
Twitter

Františkovy Lázně zůstávají v nominaci na zápis do seznamu UNESCO

O zápis na seznam památek UNESCO bude dále usilovat 11 evropských lázeňských měst. Z původní nominace celkem šestnácti měst byly vyřazeny Luhačovice, rakouské Bad Ischl a tři německá města, Bad Pyrmont, Wiesbaden a Bad Homburg. Františkovy Lázně, které byly původně také navrženy k vyřazení ze seznamu kandidujících měst, v nominaci zůstávají.

Nominovanými kandidáty v rámci nadnárodní – evropské nominace bylo původně těchto 16 evropských lázeňských měst: Karlovy VaryMariánské LázněFrantiškovy LázněLuhačovice (ČR), Baden BadenBad KissingenWiesbadenBad EmsBad PyrmontBad Homburg (SRN), Baden u VídněBad Ischl (RAK), Vichy (FRA), Spa (BEL), Bath (VB) a Montecatini Terme (ITA).

Počátkem roku 2016 předložila Mezinárodní pracovní skupina srovnávací analýzu s návrhem na vyřazení celkem devíti měst z původně šestnácti nominovaných s tím, že zůstávající sedmičlenná skupina měst by se mohla následně ještě rozšířit. A to o města, u nichž bude dopracována srovnávací analýza a bude se posuzovat jejich integrita a autenticita. Mezi městy navrženými k vyřazení byly původně i české Františkovy Lázně a Luhačovice.

O zúžení seznamu kandidujících měst a o setrvání Františkových Lázní v nominaci bylo rozhodnuto na květnové schůzce Mezinárodní řídící skupiny a Mezinárodní pracovní skupiny pro přípravu nadnárodního nominačního projektu k zápisu významných evropských lázeňských měst, která se uskutečnila v Montecatini Terme v Itálii.

O zápis na seznam kulturního dědictví UNESCO tak bude nově usilovat za Německo Bad Ems, Bad Kissingen, Baden-Baden, z Rakouska Baden bei Wien, anglické Bath, z Česka Františkovy Lázně, Karlovy Vary, Mariánské Lázně, italské Montecatini Terme, belgické Spa a francouzské Vichy. Zúčastněné státy plánují předložit nominaci Centru světového dědictví v lednu 2018.

Více informací na serveru SpaArch.cz