ALTERNATIVA

Kategorie

Sdílení je aktem lásky

Facebook
Twitter

Františkovy Lázně rekonstruují historické památky

Františkovy Lázně započaly s rekonstrukcí několika historických lázeňských památek. Předmětem stavebních úprav je například zadní trakt dvorany Glauberových pramenů, dřevěný hudební pavilon u Sadové kavárny, Kolonáda Natáliina pramene nebo pravoslavný kostel sv. Olgy.


Neoklasicistní Dvorana Glauberových pramenů byla postavena v roce 1930. Dvorana zastřešuje prameny Kostelní, Glauber III a Glauber IV, které jsou pro svůj vysoký obsah Glauberovy soli světovou přírodní raritou. Cílem rekonstrukce zadního traktu dvorany v rozsahu investice cca 600 tisíc korun je zejména obnova obkladů oken, omítky a původního sociálního zařízení a toalet.


Zásadní rekonstrukcí prochází také dřevěný hudební pavilon u Sadové kavárny. Bohatě zdobený pavilon s kruhovým půdorysem byl vystavěn v roce 1882 podle návrhu Gustava Wiedermana. Střechu pavilonu, který patří od roku 1992 mezi chráněné památky, nese osm párů sloupů a hlavní průčelí zdobí busty Mozarta a Beethovena. Při původně zamýšlené dílčí opravě podlahy pavilonu bylo zjištěno, že si pavilon, zejména pak jeho značně zchátralá spodní část, vyžádá zásadnější rekonstrukci v rozsahu až 1,5 milionu korun. Cílem rekonstrukce by mělo být zachování původních originálních částí pavilonu v co největší míře. Diskuse probíhají také nad budoucí barvou nátěru pavilonu po rekonstrukci. Ten byl původně historicky červenohnědý. Svou stávající bílou barvu obdržel pavilon až počátkem minulého století.


Stavební úpravy probíhají také v pravoslavném chrámu sv. Olgy, kde odstartovala první etapa rekonstrukce věže kostela. Již dříve v průběhu roku 2016 byly provedeny základní opravy Kolonády Natáliina pramene v rozsahu investice přibližně 450 tisíc korun. Předmětem úprav bylo zejména zasklení a natření oken, oprava střechy, okapů a svodů kolonády. Další úpravy, včetně opravy fasády, by měly být realizovány během příštího roku. Součástí úprav bylo také vybudování nového povalového chodníku k prameni Žofie, který vyvěrá nedaleko Kolonády Natáliina pramene.


Rekonstrukce většiny památkových objektů probíhala nebo probíhá zpravidla za využití dostupných dotačních prostředků.