ALTERNATIVA

Kategorie

Sdílení je aktem lásky

Facebook
Twitter

Františkovy Lázně propojí s Chebem Goethova cyklostezka

Na Chebsku by měla vzniknout nová cyklotrasa, takzvaná „Goethova cyklostezka“. Města Cheb a Františkovy Lázně sedohodla, že se spojí cyklotrasou vedoucí po stopách významného básníka a učence.

Cyklostezka by měla vést z Chebu od přehrady Skalka, kde vzniká v pořadí již třetí krajinná výstava, přes Komorní hůrku do Františkových Lázní. Místa, kterými stezka povede, jsou úzce spjata právě s osobou básníka Goetha. V okolí dnešní Skalky zkoumal tamní skalní masiv. Na Komorní hůrce pak naučná stezka upozorňuje, že to byl právě Goethe, kdo svým bádáním prokázal, že hůrka je vyhaslá sopka. Ve Františkových Lázních pak básník při svém působení na Chebsku opakovaně pobýval.

Vybudování františkolázeňské části stezky by mělo stát přibližně deset milionů korun. Část nákladů by měla být hrazena s evropských dotací. Pokud půjde vše podle plánu, mohlo by se s výstavbou cyklostezky začít na podzim tohoto roku. První cyklisté by na stezku mohli vyjet v průběhu roku 2017.

Z Františkových Lázní povede cyklotrasa Klostermannovou ulicí až na Komorní Dvůr. Právě u této obce, ležící pod vrcholem Komorní hůrky, končí katastrální území Františkových Lázní. Dál už bude stavba cyklostezky záležitostí města Cheb. To by svou část cyklostezky rádo postavilo v rámci chystané krajinné výstavy, kterou plánuje pořádat ve spolupráci s německým Bayreuthem.

Vybudováním „Goethovi cyklostezky“ a případnou realizací další společně uvažované cyklotrasy podél železniční tratě mezi Chebem a Františkovými Lázněmi by mohl vzniknout místní cyklistický okruh. Františkovy Lázně považují za žádoucí přímé napojení města na páteřní cyklotrasu kraje vedoucí podél řeky Ohře. Tento účel by měly splnit obě plánované cyklotrasy. Záměr je motivován mimo jiné také snahou Františkových Lázní o budoucí zápis do seznamu kulturního dědictví UNESCO.