ALTERNATIVA

Kategorie

Sdílení je aktem lásky

Facebook
Twitter

Františkovy Lázně mají stále šanci na zápis do Seznamu světového dědictví UNESCO

V roce 2006 nechal Karlovarský kraj zpracovat odborné posouzení historických center měst Karlovy Vary, Mariánské Lázně Františkovy Lázně za účelem jejich zařazení na tzv. Indikativní seznam lokalit, podle něhož bude Česká republika předkládat v dalších letech nominace nejvýznamnějších památek České republiky na Seznam světového dědictví UNESCO.

V roce 2009 byla iniciována myšlenka transformace národní nominace na sériovou nadnárodní nominaci. V roce 2010 zpracoval Národní památkový ústav srovnávací analýzu světového lázeňského dědictví a byla vytipována další evropská lázeňská města k možné nominaci na zápis na Seznam světového dědictví UNESCO. Nominovanými kandidáty v rámci nadnárodní – evropské nominace bylo původně těchto 16 evropských lázeňských měst: Karlovy Vary, Mariánské Lázně, Františkovy Lázně, Luhačovice (ČR), Baden Baden, Bad Kissingen, Wiesbaden, Bad Ems, Bad Pyrmont, Bad Homburg (SRN), Baden u Vídně, Bad Ischl (RAK), Vichy (FRA), Spa (BEL), Bath (VB) a Montecatini Terme (ITA).

Na konci roku 2013 byla vytvořena oficiální struktura pro přípravu nominační dokumentace. Nejvyšším orgánem se stala Mezinárodní řídící skupina, vedená zástupcem Ministerstva kultury České republiky, jejímiž dalšími členy jsou zástupci jednotlivých národních ministerstev. Jí je podřízena Mezinárodní pracovní skupina, jejímž hlavním úkolem je zajištění zpracování nominační dokumentace. Počátkem roku 2016 předložila Mezinárodní pracovní skupina srovnávací analýzu s návrhem na vyřazení celkem devíti měst z původně šestnácti nominovaných z nominace na zápis do UNESCO. Mezi městy navrženými k vyřazení byly i české Františkovy Lázně a Luhačovice. V seznamu kandidátů zůstaly vedle Karlových Varů a Mariánských Lázní dále jen anglické lázně Bath, německé lázně Baden-Baden, Spa v Belgii, francouzské Vichy a italské Montecatini Terme.

Seznam nominovaných měst však není ještě konečný, uzavřen by měl být nejdříve letos v květnu s tím, že sedmičlenná skupina měst by se měla ještě rozšířit. A to o města, u nichž bude ještě dopracována srovnávací analýza a bude se posuzovat jejich integrita a autenticita. Do této skupiny byly zařazeny také Františkovy Lázně, které tak mají ještě na nominaci šanci. Luhačovice se však pro nevyhovění kritériím do nominace již s největší pravděpodobností nedostanou.

Františkovy Lázně tedy svou nominaci nevzdávají. Věří v jednotu a význam západočeského lázeňského trojúhelníku Karlových Varů, Mariánských a Františkových Lázní, která tvoří jeden celek. Navíc jde o města, která byla původními iniciátory projektu na zápis evropských lázní do UNESCO.

Pro nominaci do UNESCO byly vybírány takové lázně, které byly zdrojem šíření kulturních vlivů souvisejících s lázeňstvím v Evropě. Nominace je společnou aktivitou sedmi zemí, Česko ji koordinuje. Kdy bude nominace lázní předložena výboru UNESCO k posouzení, zatím není zřejmé. Předkladatelé návrhu však jsou opatrní a snaží se nominaci vypracovat co nejdůkladněji, protože pokud je návrh jednou zamítnut, podruhé již památku nominovat nelze.

Více informací na serveru SpaArch.cz