Františkovy Lázně spolu s dalšími evropskými lázeňskými městy, která v rámci takzvané sériové nominace „Slavné lázně Evropy“ usilují o zápis na seznam světového dědictví UNESCO, podepsaly 22. ledna 2019 na českém velvyslanectví v Paříži nominační dokumentaci. Slavnostního aktu se ve francouzské metropoli zúčastnili zástupci všech jedenácti kandidujících měst a velvyslanci všech sedmi zemí, ve kterých se tato města nacházejí. Ministerstvo kultury České republiky následně předalo dokumentaci centrále UNESCO.
Podání nominace je výsledkem více než osmiletých příprav a kooperace zúčastněných měst, na kterém se podílely desítky odborníků a dotčených institucí ze všech sedmi zemí. Koordinátorem celého nominačního projektu byla od počátku Česká republika. Nominační dokumentace má bez mála dva tisíce stran obsahujících krom odůvodnění samotné nominace také historii, současnost a společný plán správy nominovaných měst a tématické mapy.
O nominaci na seznam UNESCO původně usilovalo celkem šestnáct měst. Některá však byla již dříve vyřazena, včetně českých Luhačovic. Vyřazení hrozilo také Františkovým Lázním, ty však staví svou nominaci společně s Karlovými Vary a Mariánskými Lázněmi na kulturní a přírodní jedinečnosti fenoménu západočeského „lázeňského trojúhelníku“. Nominaci podaly dále za Německo Bad Ems, Bad Kissingen, Baden-Baden, z Rakouska Baden bei Wien, anglické Bath, , italské Montecatini Terme, belgické Spa a francouzské Vichy.
Podaná žádost bude nyní předmětem posuzování ze strany UNESCO a její odborné organizace ICOMOS. V rámci tohoto posuzování bude třeba dopracovat další potřebnou dokumentaci, podstoupit odborná šetření na místě a slyšení u dotčených orgánů. V případě vyhovující nominace by mohlo být o zápisu na seznam UNESCO rozhodováno Výborem světového dědictví již v průběhu roku 2020.