ALTERNATIVA

Kategorie

Sdílení je aktem lásky

Facebook
Twitter

Františkovy Lázně hledají využití pro opravenou Kolonádu Natáliina pramene

Františkovy Lázně provedly opravy Kolonády Natáliina pramene. Město do základních úprav kolonády investovalo během roku 2016 přibližně 450 tisíc korun. Předmětem úprav bylo zejména zasklení a natření oken, oprava střechy, okapů a svodů. Další úpravy, včetně opravy fasády, by měly být realizovány během příštího roku. Ke změnám došlo také v okolí pramene Žofie. Ten vyvěrá nedaleko Kolonády Natáliina pramene v obtížněji přístupném terénu. Nově k prameni povede povalový chodník, který by měl učinit pramen lépe dostupným.


Pavilon Natáliina pramene leží na odlehlém místě od centra města. Vnitřní prostory pavilonu jsou trvale neužívané. Mimo letní sezónu je kolonáda pramene dlouhé týdny opuštěná a potýká se s projevy vandalismu. Cílem města je oživení samotné kolonády a jejího okolí. Kolem „Natálky“ vedou cyklostezky a vycházkové trasy. Pavilon pramene je zasíťován a jsou v něm umístěny i toalety. Místo by mohlo být vhodné pro zřízení odpočinkového místa pro cyklisty, malé restaurace či kavárny. Pro realizaci takového záměru je město připraveno nabídnout výhodné podmínky a poskytnout potřebnou součinnost.
Kolonáda Natáliina pramene byla postavena v roce 1931 podle projektu františkolázeňského architekta Oskara Sgustava a kopíruje neoklasicistní styl ostatních lázeňských objektů v historickém jádru města. Kolonádu tvoří otevřená trojkřídlá budova, jejíž půdorys napodobuje písmeno U. Stavbě dominuje centrální pavilon s kruhovou střechou.


Natálie vyvěrá z hloubky 3,3 metru. Známý je již od roku 1880, avšak zachycen k čerpání byl až v roce 1912. Jméno nese po srbské královně Natálii, která v minulosti patřila k významným františkolázeňským hostům. Pramen se vyznačuje příjemnou osvěžující chutí a vyšším obsahem oxidu uhličitého.