ALTERNATIVA

Kategorie

Sdílení je aktem lásky

Facebook
Twitter

Františkolázeňská knihovna se připojila k celostátnímu projektu „Kniha do vlaku“

Městská knihovna Františkovy Lázně v březnu tohoto roku zprovoznila malou knihovničku ve vestibulu nádražní haly ve Františkových Lázních. Připojila se tak jako první v Karlovarském kraji k celostátnímu projektu „Kniha do vlaku“. V rámci slavnostního zahájení provozu nádražní knihovničky ji byla vystavena zvláštní jízdenka za svými čtenáři. Platnost jízdenky symbolicky potvrdil místostarosta Františkových Lázní František Šnajdauf.

Nádražní knihovna umožňuje lidem půjčit si knihu nebo časopis zcela bezplatně, bez nutnosti registrace a nezávisle na otevírací době městské knihovny. Je pouze na rozhodnutí cestujících, zda vypůjčenou knihu vrátí či si ji ponechají a přinesou za ni příležitostně jinou. Knihy lze také vracet na jiných nádražích, v současnosti jich je kolem dvaceti, která jsou zapojena do projektu „Kniha do vlaku“ (Mikulov, Most, Ústí n. Labem, Žatec, Příbram, Strakonice, Ostrava, Semily, Tábor, Přerov a další). Vše funguje na principu „vezmi knihu, vrať knihu“, přičemž vrácená kniha nemusí být stejná. Knihy do knihovničky bude městská knihovna průběžně doplňovat ze svého fondu či z darů svých čtenářů.

Projekt „Kniha do vlaku“ vznikl v roce 2014 ve spolupráci městské knihovny v Mikulově a Českých drah. Jeho cílem je rozšířit přístup lidí ke knihám, podpořit čtenářství, zpříjemnit cestování vlakem a podpořit komunitní způsob sdílení literatury.

Police s knížkami na františkolázeňském nádraží je zřetelně označená, opatřená půjčovním řádem a volně přístupná všem v rámci otevírací doby nádražní budovy ve Františkových Lázních od 5:00 do 19:00. V knihách jsou nalepeny štítky s kontaktem františkolázeňské knihovny a cestující čtenáři tak mohou dát knihovně zprávu, kam až s nimi kniha doputovala

Více informací na serverech knihovnafl.org a chebsky.denik.cz