ALTERNATIVA

Kategorie

Sdílení je aktem lásky

Facebook
Twitter

Cesta do nitra Komorní hůrky pokračuje

Průzkum nitra „Komorní hůrky“ bude pokračovat i v letošním roce. Na finanční podpoře průzkumu jedné z nejmladších sopek ve střední Evropě, nacházejících se nedaleko Františkových Lázní, se podílí také město Františkovy Lázně.

Vědci z Geofyzikálního ústavu Akademie věd ČR zahájili průzkum sopky již v roce 2016. Výsledkem průzkumu v minulém roce bylo také zpřístupnění prvních několika metrů původní chodby tzv. Goethovy štoly. Obnovená část štoly byla zajištěna, bylo nainstalováno osvětlení, bezpečnostní zábradlí a přístupová mříž.

Pokračování průzkumu sopky bylo pro letošní rok podpořeno finančními prostředky z česko – bavorského projektu „Cesta do nitra země“. Ten zahrnuje několik samostatných projektů a je z EU podpořen celkovou dotací přes 2 miliony euro. Cílem projektu je obnova, zpřístupnění a současně ochrana přírodně-technických unikátů regionu. Na straně Františkových Lázní je v rámci tohoto projektu podpořen nejen průzkum nitra „Komorní hůrky“, ale také vybudování nového návštěvnického centra v přírodní rezervaci SOOS. Podporu získal také záměr města Chebu na vybudování Goethovy naučné stezky vedoucí od nádrže Skalka ke „Komorní hůrce“. Na německé straně je partnerem město Fichtelberg, které má v plánu obnovit a zpřístupnit unikátní čtyřpatrový důl na železnou rudu.

Dle vědců by mělo podzemí „Komorní hůrky“ ukrývat až na tři sta metrů historických chodeb, které jsou výtvorem tehdejších badatelů. Cílem vědců je prostoupení do systému původních chodeb, které leží v hloubce až sedmnácti metrů pod povrchem a měly by vést k vyhaslému sopouchu sopky vyplněnému ztuhlou lávou. Další zpřístupnění nitra sopky veřejnosti bude závislé na posouzení a realizaci nezbytných bezpečnostních opatření. Uvažováno je též o vytvoření naučné expozice o historii a průzkumu sopky.

První vědecký výzkum „Komorní hůrky“ inicioval básník J. W. Goethe. V roce 1822 přesvědčil hraběte Kašpara Šternberka, mecenáše české vědy, aby financoval proražení chodby do nitra hory. Potvrdila se tak Goethem vyslovená domněnka o „Komorní hůrce“ jako sopce.