ALTERNATIVA

Kategorie

Sdílení je aktem lásky

Facebook
Twitter

Otakar Skala zpět na radnici; DOBRÁ VOLBA PRO FRANTIŠKOVY LÁZNĚ???

Františkolázeňské zastupitelstvo zvolilo dne 21. 10. 2020 místostarostou města Otakara Skalu (PRO). Ve funkci vystřídal do té doby úřadujícího místostarostu Ing. Františka Šnajdaufa (ALTERNATIVA), který byl z této funkce na návrh starosty města Kuchaře (PRO) bez důvodu odvolán. Pro odvolání místostarosty Šnajdaufa hlasovali všichni zastupitelé z hnutí „PRO“ (Kuchař, Skala, Chromá, Gavlas, Slavíková) a tři zastupitelé za „Sdružení místních“ (Mlátilík, Průšová, Smrčková). Obdobně bylo hlasováno při následné volbě nového místostarosty Skaly. Změnou ve vedení města tak byl potvrzen rozpad dosavadní radniční koalice (PRO + ALTERNATIVA).

Nový místostarosta Skala vykonával již v letech 2014 – 2016 funkci starosty města. Byl to právě on, kdo jako lídr hnutí „PRO“ v roce 2014 na volebních billboardech vezl obrazně Ivo Mlátilíka a jemu věrné „na Bory“. I to jistě přispělo k jeho vítězství ve volbách. Ivo Mlátilík byl pak vždy Skalovým zavilým odpůrcem a kritikem (vzpomeňme na některá vydání Mlátilíkova „Zrcadla“).

Z funkce starosty O. Skala předčasně odstoupil nejen pro jeho pracovní vytíženost (funkci vykonával souběžně s jinou výdělečnou činností), ale zejména z důvodu jeho svévolného postupu ve věci plánované obnovy františkolázeňské výtopny. Stalo se tak na nátlak jeho spolustraníků v čele s tehdejším 2. místostarostou Kuchařem, který Skalu následně ve funkci starosty vystřídal. K návratu O. Skaly na radnici v pozici místostarosty tak paradoxně došlo i s podporou hlasů některých zastupitelů (Kuchař, Chromá, Mlátilík, Průšová), kterým byl Skala jako starosta v předchozím období „trnem v oku“.

O. Skala by měl funkci místostarosty vykonávat jako tzv. „neuvolněnou“, tedy při současném výkonu jeho civilního zaměstnání (ředitel hotelu MONTI). Takový model výkonu radniční funkce, hodící se spíše pro malé obce, nebyl v poměrech Františkových Lázní (s relativně širokou agendou a nemalým rozpočtem) nikdy předtím realizován. I přesto byla zastupitelstvem (společnými hlasy hnutí „PRO“ a Mlátilíkova „Sdružení místních“) místostarostovi Skalovi přiznána odměna v maximální možné výši 40 tis. Kč.

Souběžný výkon civilního zaměstnání přitom místostarostu Skalu staví předem do možného střetu zájmů při rozhodování města v oblasti turistiky a lázeňství. Pominout v této souvislosti nelze ani úzké majetkové propojení jeho zaměstnavatele se společností ALGON (jediným akcionář hotelu MONTI), která je pravidelným smluvním partnerem města při realizaci veřejných zakázek. Z hlediska předpokladů pro funkci místostarosty není také bez významu, že O. Skala v současnosti i nadále figuruje jako jeden z obžalovaných v rozsáhlé kauze dotačních podvodů „ROP Severozápad“. O motivaci nového místostarosty Skaly k „polovičatému“ návratu na radnici a přínosu pro město tak můžeme pouze spekulovat.

Zdroj: Ohlasy 9/2014